Jak se vyrábí 17 druhů bílé?

Jedním z tradičních přerovských podniků je bezesporu Precheza. O tom, jak těžké je vyvážet pigmenty na všechny kontinenty, co je klíčem k úspěchu i o novinkách v oboru jsme si povídali s Valachem Ivo Hanáčkem a Hanákem Pavlem Valáškem, generálním a výrobním ředitelem Prechezy.

Už podle jmen oba patříte k širšímu regionu stejně jako Precheza. Kdy na tomto místě   začala výroba?

H: Je to už neuvěřitelných 124 let. V počátku se jednalo o výrobu hnojiv pro místní zemědělce. V té době podobná společnost na Moravě nebyla, a tak si ji založili sami zemědělci. Hnojiva se zde vyráběla do roku 1993 a od roku 1968 byla do závodu převedena technologie na výrobu titanové běloby a později i železitých pigmentů. Dnes Precheza zaměstnává 626 zaměstnanců, exportuje do celého světa a titanová běloba tvoří 86 procent tržeb společnosti.

K čemu se titanová běloba používá?
H: Vyrábíme 17 druhů titanové běloby, která se liší typem povrchové úpravy a užitím. To není ve světě běžné. Celosvětově většina produkce končí v interiérové či exteriérové barvě.

Rozeznáváte 17 druhů bílé, podobně  jako Eskymáci mají 50 druhů sněhu?
H: Něco takového. (Smích.) V nabídce máme bělobu vodoodpudivou i vodosmáčivou, pigmenty například pro výrobu plastů, léků nebo potravin. Jsme silní ve specialitách, zejména pro farmaceutický a potravinářský průmysl, kde ovládáme více než deset procent světového trhu.
V: Množství produktů nám také umožňuje získat a udržet si jednotlivé trhy. Navíc pokud je v některém aplikačním sektoru útlum, flexibilně jsme schopni se přesunout do jiného aplikačního sektoru.

Jaké je vaše postavení na světovém trhu?
H: Jsme malým hráčem a musíme se pořádně snažit, abychom obstáli. Snažíme se investovat, rozvíjet, navyšovat kapacitu. Kdybychom to nedělali, byl by s námi konec.
V: Tady platí pravidlo, kdo chvíli stál, stojí opodál.
H: Nejsme firmou, která určuje trendy světového trhu, ale musíme na ně reagovat. V Čechách lidé neradi slyší o zisku. Firma ale potřebuje zisk, aby mohla investovat a rozvíjet se, což se nám v posledních letech daří. Od roku 2012 jsme proinvestovali více než dvě miliardy korun.

Proč zákazníci kupují výrobky z Přerova? V čem jste lepší?
H: Výrobní postupy našich zákazníků jsou často unikátní. Klíčem je zajištění aplikačních vlastností našich výrobků a flexibilně se těmto požadavkům přizpůsobit. To je to, co se nám v Precheze daří. Teď třeba rozvíjíme nové transparentní pigmenty do krémů na opalování.

Kde všude jsou vaše pigmenty?
V: Říkáme, že všudypřítomná je titanová běloba a lidská blbost. (Smích.) Naše pigmenty najdete například v lécích, jogurtech, mléčných výrobcích, zubních pastách, žvýkačkách, bonbonech, papíru, laminátech, oknech či plastech obecně.

Jaké jsou pigmentové hity posledních let?
V: Hodně prodáváme do Mexika, kde jsou velkým hitem bílé tortilly.
H: Více než padesát procent produkce železitých pigmentů také prodáváme do Ruska na barvení betonu, kde je tato barva stále populární. Dokonce i Rudé náměstí je rudé díky našemu pigmentu... V Itálii je zase najdete v asfaltovém povrchu náměstí, ze kterého startoval cyklistický závod Giro d’Italia. Další zajímavostí je, že v portfoliu máme také košer a halal produkty, takže k nám kvůli certifikaci jezdí na pravidelnou kontrolu náboženští představitelé.

Kam všude výrobky dodáváte?
H: Na všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy. Posledním kontinentem, který jsme dobyli, byla Austrálie.

Jaké jsou novinky ve vašem oboru?
V: Zajímavou novinkou jsou dneska například chytré nátěry, které se nešpiní, neroste na nich mech a navíc mají schopnost čistit vzduch. To vše díky speciálnímu druhu titanové běloby, která pomocí UV záření dokáže rozkládat nečistoty a oxidy dusíku.
H: Před budovou Prechezy máme dlažbu s fotokatalytickým pigmentem. Když zasvítí slunce, pigment v dlažbě čistí okolní vzduch.

Budou takové nátěry a dlažba jednou všude?
H: Možná, ale výroba je zatím poměrně nákladná. Dosud víme například o Manile, kde jsou chytrým nátěrem natřené zdi podél dálnice.
V: Pokud se jedná o venkovní aplikaci, tak musí svítit slunce, aby to vše fungovalo, jak má.
H: Uvnitř to má smysl spíše v nemocnicích, konkrétně operačních sálech, kde po skončení provozu jednoduše zapnete UV lampu a prostor tak vydezinfikujete. Pro vymalování obývacího pokoje to nutné úplně není, pokud tedy nejste velmi vášnivý kuřák. (Smích.)

Pro výrobu jsou klíčoví zaměstnanci. máte problém je v regionu najít?
V: Dnes mají všichni problém najít zaměstnance. Navíc jsme jediný výrobce svého druhu v ČR, a tak si odborníky musíme vychovávat.
H: V Precheze potřebujeme široké portfolio profesí. Ihned bychom například přijali elektrikáře, strojaře, projektanty, operátory chemických výroben či chemického inženýra.

A jakým způsobem ve výrobě řešíte tepelné hospodářství?
V: Využíváme vlastní páru z odpadního tepla při výrobě kyseliny sírové. Náš zdroj ale není dostatečný a zbytek páry pak odebíráme ze sousední teplárny skupiny Veolia.
H: S Veolií jsme spojeni tzv. pupeční šňůrou přes řeku Bečvu. Spolupráce trvá prakticky už šedesát let a je oboustranná. Z Veolie získáváme páru na dvoutlakových úrovních a my ji naopak zásobujeme plynem.

Jak jste se spoluprací spokojeni?
V: Musíme ocenit jejich přístup v době̌, kdy jsme měli rekonstrukci a výpadek našeho zdroje. V rámci skupiny byli schopni výrazně navýšit dodávky páry, abychom mohli bez problémů pokračovat ve výrobě.
H: Jsme rádi, že je máme za sebou, pro naši výrobu je to jistota. S Veolií počítáme i do budoucna, kdy porosteme s výkonem. Proto jsme také letos podepsali kontrakt na dalších deset let.

Zdroj: Veolia Energie ČR, a.s.