Informace - Podvodné e-maily, které budí zdání, že byly odeslány z Precheza a.s.

Vážení obchodní partneři,
v poslední době se množí případy, kdy jsou Vám rozesílány podvodné e-maily, které na první pohled budí dojem, že byly odeslány zaměstnanci společnosti Precheza a.s. – tedy z e-mailové adresy končící „@precheza.cz“. Abychom Vám pomohli bránit se těmto škodlivým e-mailům, přečtěte si prosím následující informace a doporučení:

 1. Ne každý e-mail, který zobrazuje adresu odesílatele jméno.příjmení@precheza.cz musel být odeslán zaměstnancem Precheza a.s. Pořídit podvodný e-mail, který takto vypadá nevyžaduje žádné hluboké počítačové znalosti.
 2. Pokud útočník potřebuje získat Vaši odpověď, kterou se rozhodnete mu omylem sdělit požadované informace (či dokonce zaslat požadované platby), musí zajistit to, že odpověď e-mailu nebude zaslána na původní adresu zdánlivého odesílatele jméno.příjmení@precheza.cz, ale na adresu zcela jinou (a to minimálně v kopii) – obvykle jde o adresu nějaké freemailové služby určené především pro soukromé účely. Snadno to poznáte tak, že stisknete v podezřelém e-mailu „Odpovědět“ a prohlédnete si adresy, na které by byl e-mail zaslán zpět. Pokud se adresa pro zaslání odpovědi liší od @precheza.cz, e-mail rozhodně neodesílejte a s odesílatelem nekomunikujte ani jinou cestou!
 3. Všechny e-maily zasílané pracovníky Precheza a.s., které od nás běžně dostáváte, mají jednotný vzhled patičky – tedy textový podpis zaměstnance a právní dovětek. Tyto mají vždy stejný font, barvu, strukturu. Pokud se e-mail na první pohled graficky liší, jde patrně o podvodný e-mail. Ano, pokud se útočník dostane k libovolnému e-mailu našeho zaměstnance, může tuto podobu snadno napodobit. Pokud ale útočník nemá k dispozici ani jeden skutečný e-mail z Precheza a.s., patičku e-mailu napodobit nedokáže a Vy máte velmi snadnou cestu, jak podvodný e-mail odhalit na první pohled.
 4. Všechny skutečné e-maily od zaměstnanců – kontaktních osob Precheza a.s. jsou doplněny elektronickým podpisem. Takto podepsaný e-mail je např. v prostředí MS-Outlook označen „Červenou pečetí se stuhou“ v seznamu emailů takto:

  a po otevření e-mailu takto:

  Pokud kliknete myší do „pečeti“ označené v červeném kroužku na obrázku, zobrazí se informace o digitálním podpisu:

  Na něm je možné stiskem tlačítka „Podrobnosti“ zobrazit další údaje. Zatím jsme se nesetkali se podvodným e-mailem, u kterého by útočník dokázal pořídit i tento digitální podpis platný pro odesílatele @precheza.cz.
 5. Pokud byste obdrželi e-mail „Precheza“, u kterého by jste měli jakékoliv pochybnosti o jeho původu, neodpovídejte prosím na něj pomocí funkce „Odpovědět“! Místo toho jej přepošlete na ručně zadanou e-mailovou adresu zaměstnance Precheza a.s., se kterým obvykle komunikujete. Náš zaměstnanec Vám pak odpoví, zda šlo o legální e-mail nebo podvod.